5 טיפים מנצחים לציור בצבעי שמן

בין אם אתם ציירים חובבים מתחילים או חסרי ניסיון, הטיפים הבאים יכולים לעזור לכם להתחיל לצייר בביטחה בצבעי שמן

BeMedia ,Fixline 25 פברואר, 2020

למתבונן מהצד שמאזין לאמנים וציירים דנים ביתרונות של קנבס לעומת פשתן או משתפים מתכונים לג'סו ביתי, המלצות על מברשות ומכחולים, וטכניקה שנקראת "רטוב-על-רטוב", עלול להאמין שמדובר בנושא מורכב שדורש לימוד במשך שנים ארוכות.

שפע המונחים בעולם הציור עלול באמת להציף בתחילה, אך אם תקדישו זמן להכיר את המונחים ואת שיטות העבודה המומלצות, תוכלו להשתמש במדיום בן מאות השנים בקלות.

בין אם אתם ציירים מתחילים, או אמנים שעובדים בדרך כלל במדיום אחר, כמו אקריליק או צבעי מים, ייקח קצת זמן ללמוד את התכונות הספציפיות של צבע השמן - ובמיוחד לעכל את זמן ייבושו האיטי ויישום כללים קפדניים לעבודה בשכבות.

בציור בצבעי שמן כמו בכל מדיום, כדאי להעניק לעצמכם מקום לניסוי וגילוי. אז בואו נתחיל.

1. ציירו בביטחה

לפני שתתחילו, חשוב ביותר לקחת בחשבון היכן תעבדו. מדיומים רבים כמו טרפנטין, פולטים אדים רעילים העלולים לגרום לסחרחורות, עילפון, ולאורך זמן, בעיות נשימה. טרפנטין הוא גם דליק מאוד, ואפילו סמרטוטים שספגו את החומר עלולים להצית את עצמם אם הם לא מטופלים כראוי.

הפיגמנטים בצבע השמן מכילים לרוב כימיקלים מסוכנים הניתנים לספיגה דרך העור, לכן עליכם ללבוש כפפות מגן ובגדים. ישנה חשיבות עליונה שתעבדו במרחב מאוורר.

אמנים מקצועיים מזמינים פריטי לבוש מסוימים ולאט לאט מפתחים מלתחה ייחודית להם. שלבים אלה אולי נראים קטנים או ברורים מאליהם, אך הם יכולים למנוע חשיפה כרונית לחומרים רעילים, ודאגות בריאותיות לכל החיים.

2. למדו להכיר את החומרים שלכם

לאחר שדאגתם לסביבת עבודה בטוחה ונעימה, תוכלו להתחיל לבחור איזה חומרים וכלים אתם הכי אוהבים. אנחנו ממליצים לציירים המתחילים לעבוד עם צבעי שמן להשתמש בחומרים הבאים:

  • מבחר מברשות

  • סמרטוטים

  • פלטה לערבוב צבעים

  • משטחים לצביעה

  • פריימר

  • טרפנטין

  • שפופרות צבע

בשביל מרגו ואלנגין, ציירת שלימדה ברחבי בריטניה, הכלי החשוב ביותר הוא המברשת.

התחילו עם סוגים שונים, חפשו מברשות שונות בצורתן - צורות עגולות, מרובעות ומאווררות.

מרגו ממליצה לקנות את המברשות באופן אישי בחנות, ולא ברשת. משום שבדרך זו תוכלו להתבונן פיזית בתכונות ובהבדלים במברשות לפני שאתם רוכשים אותן.

ולגבי לצבעים, מומלץ להשקיע בצבעים פחות יקרים בשלב ראשון. צינור צבע שמן באיכות גבוהה של 37 מ"ל יכול להיות יקר, ולכן עדיף לקנות צבעים זולים יותר בזמן שאתם עדיין מתאמנים ומתנסים.

בהמשך הדרך תוכלו למצוא אילו מותגים וצבעים אתם אוהבים.

להשלמת הציוד ריכשו סכין פלטה שאיתה מערבבים את הצבעים - ביצוע פעולה זו בעזרת מברשת עלולה לגרום נזק לזיפים שלה לאורך זמן.

צבע שמן מתייבש לאט מאוד, וגם אם המשטח מרגיש יבש, הצבע שמתחתיו עדיין עשוי להיות רטוב. כשמשתמשים בצבע על בסיס שמן, זכרו תמיד את שני הכללים האלה:

  1. ציירו בשכבות דקות ולאט לאט עבו את שכבת הצבע.

  2. לעולם אל תשימו שכבה של אקריליק על שמן. אחרת, שכבות הצבע יתייבשו בצורה לא אחידה, ועם הזמן, פני השטח של הציור ייסדקו.

3. הגבילו את פלטת הצבעים

כשתלכו לקנות צבעים, סביר להניח שתפגשו בחנות קשת צבעונית של גוונים בגודל כל הקיר.

במקום לרכוש כל צבע שתרצו לכלול בציור, התחילו עם כמה - בחרו בתשומת לב את השפופרות והתמקדו ב2-3 גוונים.

אם אינכם מכירים את תורת הצבעים, נסו להכין תרשים כדי לראות כיצד הצבעים מתערבבים:

התחילו בציור של גריד (רשת של קווים מאוזנים ומאונכים) ואז מקמו את כל הצבעים בחלק העליון והתחתון. עבור כל ריבוע, ערבבו כמויות שוות של הצבעים עד למילוי התרשים עם כל שילובי הצבעים האפשריים.

4. נסו לצייר עם סכין פלטה

התרגיל מספר 1 שמומלץ לציירים חדשים הוא ליצור ציור בעזרת סכין פלטה במקום מברשות.

השימוש בסכין פלטה מאלץ להתרחק מרעיונות של דיוק וקו וגורם להתמקד באופן בו הדחיפה והמשיכה של הצבעים והצורות יכולים ליצור תמונה.

כך משתחררים מתפיסות קודמות של "איך ציור אמור להיראות" ומתנסים בחומרים ביד חופשית.

מומלץ לעבוד על משטח בגודל של לפחות 20*30 סנטימטר, מכיוון ששטח גדול יותר מאפשר לעשות סימונים גדולים ובטוחים ובכך למקסם את ההתנסות.

5. ציירו את אותו נושא שוב ושוב

אם אתם דבקים בציור של אותו נושא במשך תקופה ארוכה, תשוחררו מהלחץ "לבחור" מה יהיה נושא הציור שלכם ובמקום זה, החשיבה היצירתית שלכם תבוא לידי ביטוי באופן הנחת הצבע.

כאשר תשומת הלב ממוקדת בטכניקות של הציור עצמו, אפשר להתחיל לשים לב לכל משיכת המכחול - כיצד היא מכוונת ליצירת אור, כמה היא עבה או דקה, או מה היא מסמלת עבורכם.

כאשר מסתכלים על ציור גמור, אפשר לראות את סימני המברשת וללמוד באיזה סוג מברשות השתמש האמן... המחווה שהצייר מבצע על הבד נותנת לו את החותם הייחודי שלו ומצביעה על הסגנון האישי.

ואחרי כל ההסברים האלה, כל מה שנותר לכם הוא להתחיל לצייר! אז למה אתם מחכים?

בהצלחה!

פורסם במקור ב-Fixline, בית חם לאומנים, ציירים, מעצבים וחובבי איכות מכל רחבי הארץ